یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 895168
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۲۰:۱۴

اخذ مالیات اجباری یا اختیاری؟

مالیات نقش اساسی در اقتصاد کشور دارد و اخذ آن باید با توجه به شرایط افراد جامعه باشد، اما باتوجه به قوانین سنتی اجرای این امر نیازمند زمان است.


مالیات

به گزارش گروه رسانه های بی‌باک، وزیر اقتصاد چند روز پیش سخنانی پیرامون گرفتن مالیات از افراد توانمند و در مقابل حمایت از نیازمندان را عنوان کرد و اظهار داشت: از افرادی که توانمندی بیشتری دارند باید مالیات بیشتری گرفته شود و در عین حال، از افرادی که نیازمند هستند نیز باید حمایت شود تا فاصله طبقاتی به حداقل برسد این درحالی است که اطلاعات از شیوه توزیع درآمد بین صدک‌های مختلف جمعیتی نشانگر این است که تنها دو صدک در اقتصاد ایران، درآمدی متفاوت و معنادار با سایر قشر‌ها دارند، به این معنا که اگر جمعیت کشور به صد گروه تقسیم شوند، یکی از آن صدک‌ها که کم درآمدترین در جامعه هستند، فاصله زیادی با صدک دوم و سوم و چهارم دارد، ولی مابقی فاصله معناداری ندارند.

ما هم برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به سراغ کارشناسان رفتیم تا اطلاعات بیشتری دراین زمینه کسب کنیم.

قوانین سنتی دست و پا گیر است

سیاوش غیبی پور کارشناس مالیاتی درخصوص گرفتن مالیات از افراد پردرآمد اظهار داشت: باتوجه به قوانین سنتی درکشور نمی‌توان به‌طور صددرصدی این قانون را اجرا کرد، چرا که این امر نیازمند زمان است.

وی ادامه داد: باتوجه به قوانین موجود در کشور و اجرای آن، درصد و خطای آماری را درپی دارد بنابراین اجرای آن سخت و مشکل‌تر خواهد بود و کسی نمی‌تواند ادعای عکس این مسأله را داشته باشد.

این کارشناس مالیات عنوان کرد: بسیاری از افرادی که قادر به پرداخت مالیات هستند بنا به شرایطی یا به عمد از دادن مالیات طفره رفته و یا سهل انگاری می‌کنند، این درحالی است که قانون، تمایز را بین افراد ایجاد نمی‌کند.

غیبی پور افزود: باتوجه به سخنان وزیر اقتصاد و دارایی، با سازوکارهای سنتی نمی‌توان این مسأله را به‌صورت صددرصدی عمل کرد.

شفافیت در اطلاعات رکن اصلی مبارزه با فساد است

حسین وکیلی کارشناس اقتصادی در این خصوص گفت: سخنان وزیر اقتصاد و دارایی کاملاً منطقی است، اما نکته‌ای که باید مدنظر داشت شفافیت در اطلاعات است که نه تنها برای اصلاح نظام مالیاتی بلکه برای مدیریت بهینه سایر بخشهای کشور همچون نظامهای بانکی، گمرکی، مبارزه با فساد و قاچاق ضروری است. 

این کارشناس اقتصادی گفت: عدم شفافیت بصورت کامل در اقتصاد کشور عواقب بدی را خواهد داشت و می تواند به اقتصاد کشور ضربه بزند و اگر این مسأله به درستی حل شود، می‌توان راههای قاچاق و فساد مسدود و اشتغال را افزایش داد و در نهایت زمینه توسعه یافتگی را برقرار کرد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

سایر رسانه‌ها


-----------------------------------------------------------------------------

برای ورود به گلبرگها بعنوان جامع‌ترین مجله اینترنتی در حوزه سلامت و خانواده بر روی تصویر ذیل کلیک کنید!

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

  Y1399698951

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۵,۳۲۹ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۲۴,۶۷۲ مورد