یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 877982
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ۱۸:۲۹

تغییرات جمعیتی و آینده ایران انقلابی

اسماعیل برگزیده
مجله تایم بعد از انعقاد برجام در مطلبی با طرح این سؤال كه «آيا نهايتاً ايران آماده تغيير است؟»، به زعم خود پیش‌بینی کرد که ایران ظرف یک دهه‌ آینده دچار تغییرات اساسی خواهد شد و ایران در ده سال آینده بسیار متفاوت خواهد بود.
تغییرات جمعیتی در ایران، موضوعی است که از مدت‌ها قبل مورد توجه اتاق ‌های فکر و استراتژیست‌‌های غربی قرار گرفته است و آنها براساس نگاه‌های آینده پژوهانه‌ خود مترصد تغییر ایران یا به تعبیر دقیق‌تر، استحاله درونی ایران، مبتنی بر تغییر نسل جوان ایرانی هستند. با این حال، تنها پس از توافق هسته‌ای برجام میان جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ بود که غربی‌ها به طور واضح، پرده از نگاه طمع‌ورزانه و فرصت‌طلبانه خود برداشتند. اولین بار، چندی بعد از انعقاد برجام بود که مجله تایم با انتخاب تصویر روی جلد خود از یک دختر ایرانی و در مطلبی با عنوان «ایران ۲۰۲۵» در این باره به رؤیاپردازی پرداخت. این نشریه با طرح این سؤال كه «آيا نهايتاً ايران آماده تغيير است؟»، به زعم خود پیش‌بینی کرد که ایران ظرف یک دهه‌ آینده دچار تغییرات اساسی خواهد شد. تایم در این باره مدعی شده بود: «با اینکه این تغییرات قبل از توافق شروع شده بود ولی اکنون با سرعت زیادی در حال انجام است. ایران در ده سال آینده بسیار متفاوت خواهد بود. اگرچه یک دهه، زمانی بسیار طولانی است. ...» بنا به پیش‌بینی این مجله، «در ۲۰۲۵ به احتمال زیاد ایرانی‌ها دیگر آرمانی نخواهند بود»! در همین راستا، وزیر داخلی رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر ابراز امیدواری کرده بود که در نسل‌های آینده ایران، جنگ با رژیم صهیونیستی به فراموشی سپرده شود.
اما در این ارتباط باید گفت که مفروض اصلی این رؤیاپردازی‌ها، متفاوت بودن نسل جوان ایرانی با رهبران و نسل اول انقلاب اسلامی است. به عبارت دیگر، آنها با فرض ایجاد شکاف و فاصله‌ای پرنشدنی میان آرمان‌ها، خواست‌ها، انتظارات و در مجموع، نوع نگاه نسل جوان ایران به جامعه، جهان، سیاست و... معتقدند که نسل جوان کنونی و آینده ایران دیگر حاضر به پیروی و پی‌جویی آرمان‌ها و اهداف نسلی که انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند، نیستند؛ زیرا این نسل را اساساً نسلی متفاوت از پدران و گذشتگان خود و نسل تغییریافته می‌دانند.
حال اگرچه در نگاه اول و تغییراتی که در سبک زندگی مردم به وجود آمده است، می‌توان با این دست اظهارنظرها همنوا بود؛ زیرا ظاهر امر مؤید آن است، اما با نگاهی عمیق به درخشش‌های نسل جوان و پیشگامی آنها در عرصه‌های انقلاب و نظام، خلاف خواست و اظهارات بیگانگان به اثبات می‌رسد. واقعیت آن است که علی‌رغم ضعف‌ها و نارسایی‌های مختلف در جامعه و وجود موارد و مسائلی که در پاره‌ای از آنها مایه نگرانی است، اما در مجموع، نسل جوان و نوجوان کشور همچنان ادامه‌دهنده راه پدران و گذشتگان خود در آرمان‌خواهی، استکبارستیزی، ضدیت با ظلم و حمایت از مظلوم، ضدیت با رژیم صهیونیستی و... است. درواقع، علی‌رغم وجود برخی تغییرات در جامعه داخلی ایران، اما همه ایرانی‌ها و ازجمله نسل جوان، در تهدید دیدن رژیم صهیونیستی، ضدیت با ظلم و سلطه‌‌گری و سلطه‌طلبی، حمایت از مظلومان و مستضعفان، ضدیت با استکبار و مصداق اتم آن؛ یعنی آمریکا و... هم‌صدا و متفق‌ القول‌‌اند.
علاوه بر این، نگاهی کوتاه به ترکیب سنی و جمعیتی مدافعان حرم بخوبی مؤید این ادعا است؛ زیرا اکثریت قریب به اتفاق این مدافعان و متقاضیان برای دفاع از حرم آل‌الله در عراق و سوریه را جوانان تشکیل می‌دهند و یا اینکه در عرصه‌های مهمی چون علم و فناوری‌های نوین، این جوانان مؤمن و انقلابی کشور هستند که علم مبارزه و پیشرفت را افراشته نگه ‌داشته‌‌اند. علاوه بر این، در عرصه ‌های دیگری مانند راهپیمایی ‌ها به مناسبت گرامی ‌داشت ایام‌‌الله مانند ۲۲ بهمن، روز قدس و... نسل جوان و نوجوان کشور نیز پایاپای و بلکه پررنگ‌‌تر و قوی‌تر از بزرگترهای خود حضور دارند.
نکته مهم در این میان این است که هرچند باتوجه به آهنگ رشد پیری جمعیت و از میان رفتن نسل اول انقلاب، تغییرات جمعیتی موضوعی حساس و مهم است و باید بیش از پیش به آن توجه کرد، اما بواسطه هویت اصیل اسلامی – ایرانی نسل جوان، چنانچه خطری متوجه کشور شود، آنها نیز مانند پدران خود، آماده جانفشانی در راه ارزش‌ها و حفاظت از عزت، اقتدار، تمامیت ارضی و شرافت خود هستند و اگر نبود وجود همین روحیات و پایبندی نسل جوان به آنها، دشمن خیلی زود در طول سالیان گذشته، درصدد عملی کردن نقشه‌های شوم خود علیه ایران برمی‌آمد.
در همین زمینه، مجله تایم در همان مطلب آورده است: «با وجود تلفیق با فرهنگ غربی، ایرانیان هنوز رسوم‌های مذهبی خود را به جا می‌آورند و در مراسم محرم همه با هم در برگزاری این مراسم شرکت می‌کنند. حتی زنان پیرو مد در قسمت غرب تهران نیز در این مراسم شرکت داشتند.» یعنی پیامی که همین نشریه به مخاطبین خود می‌دهد بر خلاف موضوعی که به آن پرداخته است حاکی از استحکام ساخت دینی جامعه ایران است.
از مطالب فوق چنین استباط می‌شود که شاید پوسته جامعه ایران بر اثر ضربات فرهنگی دشمن و کوتاهی مسئولین داخلی آسیب دیده باشد اما هویت انقلابی ملت ایران که ریشه در خدا محوری، دین‌خواهی، استکبار‌ستیزی، عزت‌طلبی، پرهیز از ظلم کردن و ظلم‌پذیری، دفاع از مظلوم و ... دارد محکم و باثبات و بلکه قوی‌تر از گذشته حفظ شده است.

-----------------------------------------------------------------------------

برای ورود به گلبرگها بعنوان جامع‌ترین مجله اینترنتی در حوزه سلامت و خانواده بر روی تصویر ذیل کلیک کنید!

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

  Y1399698951

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۵,۴۰۱ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۲۴,۱۲۰ مورد