یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 876779
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ۱۰:۳۴
خبرنگار بی‌باک گزارش می‌دهد؛

شائبه همراهی برخی دولتی‌ها با قاچاقچیان کالا تقویت شد

به گزارش خبرنگار اقتصاد مقاومتی بی‌باک، اقدام دولت در خرید ایکس‌ری خارجی علی رغم وجود نمونه داخلی آن شائبه‌ فساد و همراهی برخی دولتمردان با قاچاقچیان کالا را در اذهان عمومی تقویت می‌کند که دولت یازدهم باید پاسخی قانع کننده در این زمینه به افکار عمومی بدهد.

به گزارش بی‌باک، در حالی به‌تازگی سامانه ایرانی بازرسی کامیون و کانتینر مجهز به پیشرفته‌ترین فناوری روز دنیا در داخل کشور رونمایی شد که سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا از خرید یک دستگاه ایکس‌ری کامیونی خارجی خبر داد و گفت:‌ این دستگاه در بندر شهید رجایی در حال نصب است!

حال این شائبه برای افکار عمومی ایجاد می‌شود که علی رغم تولید نمونه بومی آن توسط دانشمندان داخلی چرا دولت اصرار دارد از نمونه خارجی استفاده کند؟ آیا معقول است که چنین نقش مهمی را به سیستمهای خارجی سپرد؟ این موضوع در حدی مضحک است که وزارت اطلاعات یک کشو را نیروهای خارجی اداره کنند. از همین رو همانگونه که غیرمعقول و مضحک است که وظیفه نظارت و امنیت کشور را بجای سپردن به نیروها مسلح و نهادهای امنیتی داخلی به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها سپرد، استقرار چنین دستگاه خارجی در یکی از گلوگاهای اصلی قاچاق کشور نیز  در همان حد غیرمعقول و مضحک و شائبه برانگیز است.

آیا این رویکرد عملا پشت کردن به تولید داخلی نیست؟ آیا این شائبه ایجاد نخواهد شد که نمونه خارجی قابلیت سفارش سازی و تغییرات درخواستی برخی افراد و شرکتها در نرم افزار آن توسط کشور تولید کننده نمی‌باشد تا هر کالایی را که آنها خواستند به آن تعریف شد و بدون نظارت وارد کشور شود و در حقیقت یک راه فرار مدرن برای ورود بدون نظارت کالاهای قاچاق خارجی به کشور باشد اما نمونه داخلی با توجه به نظارت نهادهای داخلی و  تولید بیس آن در داخل کشور این امکان را ندارد از همین رو قاچاقچیان و باندهای قاچاق در این زمینه متضرر خواهند شد.

اگر چه موضوع همراهی برخی افراد در دولت با قاچاقچیان کالا صرفا یک شائبه است اما این اقدام عجیب دولت راه را برای ترویج چنین شائبه‌ای باز می‌کند. از همین رو دولت محجترم هر چه زودتر باید با عوامل چنین اتفاقی برخورد کند و ضمن بها دادن به تولید داخل در راستای اقتصاد مقاومتی، از سپردن مسئولیت و نقش مهمی چون نظارت و بازرسی به چنین سیستم‌های خارجی که امکان هر نوع فساد و سفارش سازی‌های مرموز در آن می‌رود، خوددداری کند.

بنابر گزارشات، خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از خرید اولین دستگاه ایکس‌ری کامیونی پرسرعت از خارج خبر داده و گفته است: این دستگاه پرقدرت در حال حاضر در بندر شهید رجایی در حال نصب است و  تا یک ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به تلاش دستگاه‌های مسئول برای تجهیز مبادی ورودی کالا به دستگاه‌های مدرن و به‌روز جهت کنترل و جلوگیری از ورود کالای قاچاق افزود: به‌دنبال تلاش‌های انجام‌شده و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در آینده نزدیک شاهد راه‌اندازی و بهره‌برداری از نخستین دستگاه ایکس‌ری پرسرعت و پرقدرت کامیونی کشور در گمرک بندر شهید رجایی خواهیم بود.

وی تصریح کرد: این دستگاه قابلیت آن را دارد تا کامیون‌های در حال حرکت را اسکن کرده و کالای حمل‌شده توسط تریلرها و کامیون‌ها را اسکن کند.

خورشید مدعی شد: این دستگاه قدرتمند و پرسرعت که اخیراً از یکی از کشورهای خارجی خریداری شده این توانایی را دارد که روزانه بیش از 1000 کانتینر و کامیون در حال حرکت را اسکن و مشخصات کالای داخل آن را تعیین کند.

این در حالی است که نمونه ایرانی سامانه بازرسی کانتینرها و کامیون‌ها که به پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا مجهز است با نام منادی 2 هفته گذشته رسماً رونمایی شد. این سامانه قابلیت تصویربرداری پرسرعت و آنی از کامیون‌ها و کانتینرها و نمایش محتویات بار به اپراتور را داشته و امکان بازرسی و کنترل کالاها را بدون بازکردن کانتینرها و در کمترین زمان ممکن را فراهم می‌کند. خدمات پس از فروش، هزینه تولید پایین‌تر از نمونه خارجی و از همه مهم‌تر اتکا به توان داخلی برای تولید از جمله مزیت‌های بارز منادی2 است.

هزینه خرید هر دستگاه منادی2 که از قابلیت‌ امکان اتصال به سامانه‌های بازرسی گمرکی بهره می‌برد، تنها یک‌سوم نمونه مشابه خارجی است یعنی اگر مثلاً گمرک جمهوری اسلامی ایران این سامانه را خریداری کند، با یک‌دوم پولی که قرار است برای خرید همین سامانه به طرف خارجی بدهد، می‌تواند همان فناوری را در داخل، در اختیار داشته باشد لذا اگر گمرک و دیگر ارگان‌های داخلی که نیاز به این دستگاه‌ها دارند، نمونه ایرانی این سامانه را خریداری کنند، صرفه‌جویی ارزی سالانه حداقل 30 میلیون دلار برای کشور در پی خواهد داشت.

قابلیت آشکارسازی مواد منفجره، سلاح، انسان و کالای قاچاق حجیم جاسازی‌شده در داخل کامیون‌ها و کانتینرها، قابلیت اتصال به سایر سامانه‌های نظارتی همچون ایران تجارت، قابلیت ثبت پلاک و تصویر، کامیون‌های تحت اسکن، استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته پردازش تصویر، نمایش آنلاین تصاویر با تفکیک‌پذیری بالا، سهولت در کاربری و قابلیت شبکه‌شدن سامانه‌ها و تبادل اطلاعات از دیگر ویژگی‌های سامانه ایرانی منادی2 است.

نرم‌افزار منادی2 به‌عنوان مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش این سامانه کاملاً ایرانی بوده و طراحان ایرانی برای اینکه بتوانند در آینده این سامانه‌ها را به کشورهای دیگر هم صادر کنند، نرم‌افزار را به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی طراحی کرده‌اند و هم‌اکنون این آمادگی وجود دارد که همین سامانه به کشورهایی که به چنین سامانه‌هایی نیاز دارند، صادر شود.

منبع: تسنیم

تعداد نظرات: 1
منتشر نشده: 1

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۴,۸۵۴ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۲۵,۱۸۰ مورد