یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 859919
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ۱۷:۳۹

برگی دیگر از سیاست‌های خام فروشی و بیکار آفرینی دولت حسن روحانی

در سالهای ریاست جمهوری حسن روحانی برخلاف تدابیر کلان اقتصادی، صادرات نفتی رشد چشمگیری داشته و برخلاف انتظار و شعارها، تولید و صنعت داخلی و صادرات غیرنفتی از کاهش چشمگیری برخوردار بوده است.

به گزارش بی‌باک، میزان واردات نفت خام کره‌جنوبی از ایران در ماه فوریه نسبت به سال مشابه گذشته 54 درصد افزایش یافت.

رویترز می‌نویسد: این میزان افزایش نفت خام بعد از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران صورت گرفته است.

براساس آمارهای گمرک کره جنوبی که یکی از مشتریان اصلی ایران است در ماه فوریه 427 هزار و 800 بشکه در روز از ایران نفت خریداری کرده است.

همچنین طی 2 ماهه نخست سال 2017 واردات نفت خام خود را از ایران 78.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داده و واردات نفت خام کره در این 2 ماه از ایران روزانه 425 هزار و 878 بشکه در روز بوده است.

اخیراً وزیر نفت ایران اعلام کرد که میزان صادرات نفت خام ایران رکورد 3 میلیون بشکه در روز را ثبت کرده است.

کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک در  30 نوامبر سال گذشته توافق کردند که روزانه 1.8 میلیون بشکه در روز تولید خود را کاهش دهند. این توافق از ابتدای سال 2017 به مدت 6 ماه اجرایی خواهد شد.

اسام المرزوق وزیر نفت کویت اعلام کرده است که کشورهای غیر اوپک به 50 تا 60 درصد تعهدات و کشورهای عضو اوپک تا 140 درصد تعهدات خود عمل کرده‌اند.

آمارهای گمرک نشان می‌دهد که روی هم رفته کره جنوبی پنجمین اقتصاد بزرگ منطقه آسیا میزان واردات خود را در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8.3 درصد کاهش داده است.

این در حالی است که خام فروشی نفت ایران بسیار به مذاق کره‌ای ها خوش آمده تا در قبال خرید نفت خام بتوانند، محصولات خود را به ایران بفروشند.

با این حساب دولت روحانی به همان میزان که فروش نفت را افزایش داده است، به همان میزان از حجم صادرات نفتی کاسته و بر واردات کالاهای خارجی همت گماشته است و این سیاستی غلطی است که این روزها کشور را با بحران بیکاری روبرو کرده است.

البته این نقطه سیاه در کارنامه دولت حسن روحانی را باید در کنار این سئوال که پول فروش این همه نفت کجا خرج می‌شود، پیگیری کرد.

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۴,۴۹۴ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۴۰,۶۴۱ مورد