یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 854356
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۴۳
دسته: دیدگاه
پرینت
ایمیل
عشرت شایق

دخالت بیگانگان ممنوع

متن یادداشت عشرت شایق کارشناس ارشد روابط بین الملل دخالت بیگانگان ممنوع به شرح ذیل می باشد:

این روزها با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، شاهد اظهارات مداخله جویانه برخی مقامات و شخصیت های سیاسی کشورهای بیگانه و بعضی نهادهای بین المللی در رابطه با موضوع انتخابات پیش رو در ایران و نتایج و عواقب انتخاب شدن یا نشدن هرکدام از کاندیداهای احتمالی هستیم.
این موضوع در حالی صورت میگیرد که «اصل عدم مداخله» در امور داخلی کشورها یکی از اصول بنیادین حقوق بین‌الملل بوده و مورد پذیرش جوامع مختلف و غالب دولت ها قرار گرفته است.

به موجب این اصل، کشورها از دخالت در امور یکدیگر منع شده‌‌اند که رعایت آن، نوعی احترام به حاکمیت و استقلال کشورها محسوب شده و یکی از اساسی ترین پایه های حفظ صلح و امنیت بین‌المللی محسوب می شود.

اما بررسی عملکردها و مواضع اتخاذ شده نشان می دهد که مقامات کشورهای سلطه جو و برخی روسا و مسئولین سازمان های بین المللی در تضادی آشکار با «اصل عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها» و همچنین برخلاف وظایف و مسئولیت های تعریف شده، به اظهار نظرهای مداخله جویانه راجع به مسائل دیگر کشورها از جمله ایران پرداخته و دخالت پنهان و آشکار دارند.

این موضوع هنگامی اهمیت بیشتری می یابد که یکی از ویژگی های انتخابات در نظام مردمسالاری دینی ایران، حضور طیف ها و سلایق مختلف در انتخابات است و مردم با رای خود، زمام امور را در اختیار طیف های مختلف سیاسی قرار میدهند و پیروزی یا شکست هر یک افراد و سلایق سیاسی، مشکلی برای اصل انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاد نمی کند.

در نظام مردمسالاری دینی ایران، صاحبان واقعی کشور «مردم» هستند و نتایج انتخابات در هر دوره ای اگر چه ممکن است باب میل گروهی و خلاف نظر گروهی دیگر باشد و سیاست های داخلی و خارجی کشور را تحت تاثیر سلایق خاصی قرار دهد اما این امر به گونه ای نیست که پشتوانه قوی مردمی نظام را خدشه دار سازد.

ملت سلحشور ایران، بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تاکنون بهای سنگینی برای حفظ استقلال کشور داده اند تا ننگ وابستگی به شرق و غرب مجددا دامنگیر نظام سیاسی ایران نشود و با همین روحیه است که اجازه دخالت و اظهار نظر در امور داخلی کشور به هیچ مقام سیاسی بیگانه و دولت های مداخله گر داده نخواهد شد.

مقامات مداخله گر بیگانه که از حدود خود خارج شده و برخلاف «پروتکل های بین المللی» ارزشی به استقلال کشورهای دیگر و انتخاب مردم آن ها ارزشی قائل نمی شوند بهتر است متوجه این امر باشند که تلاش های آنان برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری ایران با شکست روبرو خواهد شد همانطوریکه در انتخابات سال 88 با وجود دخالت ها و حمایت های آشکار و پنهان آمریکا و همپیمانانش و حتی تبدیل شدن برخی از سفارتخانه ها!! به اتاق جنگ نرم علیه منافع ملت ایران، دشمنان نتوانستند به اهداف شوم خود برسند.
با این حال، ضروری است که وزارت امور خارجه حسب وظیفه قانونی خود به استناد قوانین داخلی و حقوق بین الملل، موضعی قدرتمند در این باره اتخاذ کند چرا که فتنه سال 88 نیز از اظهار نظر مقامات سیاسی کشورهای بیگانه در امور داخلی ایران و نتایج انتخابات شروع و تا مرز بر اندازی نظام پیش رفت و تبعات و خسارت چندین ساله‌ای به کشور تحمیل نمود.

پیامد باز شدن پای مداخله بیگانگان در رقابت‌های انتخاباتی، آلودگی و فساد است، فسادی که ممکن است حتی پیچیده تر و بزرگتر از فتنه 88 باشد لذا انتظار طبیعی مردم از دولت و دستگاه دیپلماسی کشور این است که پاسخ قاطع و در خور شان به اظهارات مداخله گرانه مقامات سیاسی کشورهای بیگانه و عملیات روانی آنان داده شود.

 

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۴,۸۸۳ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۳۹,۱۲۹ مورد