یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 844649
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ ۱۲:۱۵
دسته: دیدگاه
پرینت
ایمیل
علی شیرازی

صدای پای نا آشنا به گوش می رسد

حجت‌الاسلام والمسلمین علی شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یادداشتی برای تسنیم با عنوان « صدای پای ناآشنا به گوش می‌رسد» نوشت: یکی از مشاوران رئیس جمهور در دانشگاه علامه طباطبایی چند نگاه را در موضوع سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده و می گوید: در یک دیدگاه ما نباید هیچ اعتنایی به معادلات و نظامات قدرت در سطح جهانی و نحوه تقسیم یا تضاد منافع میان قدرت های بزرگ داشته باشیم،  بلکه باید سیاست خارجی خود را صرفاً در جهت مقابله و نفی نظام موجود به پیش ببریم .وی می افزاید: این دیدگاه به مبالغه گرایی و خیال پردازی دچار می شود و می تواند هزینه های فراوانی را بر کشور تحویل نماید و می تواند به سرخوردگی و تحقیرملی بینجامد.

وی در ادامه می گوید: دو بند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران به صراحت پیش بینی شده است که ایران می باید در سال 1404 به قدرتمند ترین کشور منطقه از حیث توان نظامی اقتصادی و علمی و فناوری تبدیل شده باشد.مشاور محترم می افزاید: در یک منطقه سوخته و ویران شده وسرشار از دولت های فرومانده، قدرت اول شدن اساساًَ چه مزیتی می تواند داشته باشد؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفته است: اولاً ارزش استراتریک منطقه خاورمیانه رو به کاهش است. ثانیاً قدرت اول شدن و قدرت اول ماندن در خاورمیانه بسیار پرهزینه است!

وی می افزاید: به نظر می رسد هیچ یک از بازیگران منطقه ای در شرایط حاضر قابلیت هژمون شدن را ندارد.

 آقای مشاور همچنین گفته است : مدل جایگزینی که ما پیشنهاد می دهیم عبارت است از: دولت های کارآمدتر در منطقه ای قوی تر به جای قدرتمندترین در منطقه ای ضعیف!

وی می افزاید: آنچه باعث قوی تر شدن من می شود لزوماً نباید به ضعیف تر شدن رقیب من بینجامد و بالعکس.

ایران ترکیه و عربستان سعودی هر یک حق دارند تا به دنبال قدرتمندتر شدن باشند اما رقابت ناشی از این قدرتمند شدن نباید به بهای تضعیف کل منطقه باشد. رقابت این سه قدرت می تواند از مخرب تبدیل به سازنده شود!

ایشان در ادامه می گوید: کل منطقه یک کشتی است و از بی ثبات شدن هیچ عضو آن نباید استقبال کرد!!

از مجموع بیانات مشاور رئیس جمهور چنین استباط می شود:

    مقابله با قدرت های بزرگ خیال پردازی است، پرهزینه است، سرخوردگی و تحقیر می آورد و ما باید از آن صرف نظر کنیم!
    به یقین یکی از آن قدرت های بزرگ آمریکاست و ما بایستی از مقابله و نفی نظام سلطه و نظام استکباری آمریکا چشم پوشی کنیم تا باعث تحمیل هزینه های سنگینی به کشور نشویم!
    سند چشم انداز بیست ساله چنان ارزشی ندارد ولو مجمع تشخیص مصلحت آن را تنظیم و مقام معظم رهبری آن را ابلاغ کرده باشند! این سند را باید مخدوش کرد و به قانون بی اعتنا شد!!
    ضرورتی برای قدرتمندترین کشور منطقه شدن از سوی ایران وجود ندارد. منطقه ای که ارزش استراتژیکی چندانی ندارد، این کار هم پرهزینه است. ضرورتی برای این کار با هزینه سنگینی نیست!!
    اساساً چه نیازی است که ایران قوی بشود الگو بشود ما اگر بخواهیم سرخورده و تحقیر نشویم باید زعامت آمریکا و غربی ها را بپذیریم! باید با هر ظالم و طاغوتی کنار بیاییم.
    طاغوت های منطقه رقیب های ما هستند نه دشمن ما! ما باید با ترکیه و عربستان درکنار هم بر منطقه حکومت کنیم و در برابر ظلمی که آنان دارند سکوت کنیم! به جنایت های آنها خصوصاً خیانت های آل سعود در یمن ، عراق ، سوریه و بحرین کاری نداشته باشیم!
    ما می خواهیم زندگی کنیم! باید با آمریکا و عربستان و انگلیس و حتی رژیم غاصب صهیونیستی کنار بیاییم. بگذار چند روزی در دنیا خوش باشیم! دین چه می گوید. امام خمینی(ره) چه می گفت، ولی فقیه زمان چه می گوید، این ها مهم نیست. مهم زندگی مسالمت آمیز حتی با دشمن است!!

درپاسخ به اظهارات شبهه آلود مشاور محترم باید گفت :

    ما تابع قرآن هستیم. قرآن به ما دستور داده است:

الف) و لن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا(1)- خداوند هرگز برای کفار و دشمنان بر مومنان راهی برای سیادت و برتری قرار نداده است.

ب) فقاتلوا ائمه الکفر انهم لاایمان لهم لعلهم ینتهون(2)- با پیشوایان کفر پیکار کنید چرا که آنان پیمانی ندارند شاید با شدت عمل دست بردارند.

ج) یا ایها النبی جاهد الکفار و المنافقین واغلظ علیهم(3)- ای پیامبر با کافران و منافقان جهاد کن و برآنها سخت بگیر.

د) و قاتلوا فی سبیل الله الذین یقاتلونکم ... و اقتلو هم حیث ثقفتموهم و اخرجوهم من حیث اخرجوکم(4)- و در راه خدا با کسانی که با شما می جنگند نبرد کنید ...و آنها از هیچگونه جنایتی ابا ندارند هر کجا یافتید به قتل برسانید و از آنجا که شما را بیرون ساختند بیرون کنید.

ه) و لقد بعثنا فی کل امه رسولاً ان اعبدوالله و اجتنبوا الطاغوت(5)- ما در هر امتی رسولی برانگیختیم که خدای یکتا را بپرستید و از طاغوت اجتباب کنید.

و) و الذین کفروا اولیاوهم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات(6)- کسانی که کافر شدند اولیای آنها طاغوت ها هستند که آنها را از نور به سوی ظلمت ها بیرون می برند.

 این ها دستورات قرآن مجید و  فرمان پروردگار عزیز است. ما حق نداریم با طاغوت مصالحه کنیم. ما حق نداریم با سران کفر و شرک و نفاق کنار بیاییم. ما حق نداریم از جهاد با مستکبرین سر باز بزنیم. ما حق نداریم زیر پرچم آمریگا زندگی کنیم. ما باید با کفر و منافقین و جبهه استکبار جهانی و طاغوت ها مبارزه کنیم.

2. ما تابع ولایت فقیه هستیم. ما تابع امام خمینی( ره) هستیم. مبانی ما مبانی امام است. فکر ما فکر امام است. آن عزیز بزرگ وحکیم مجاهد می فرمود:

الف) امروز روزی است که ما اعتقادمان این است که باید مسلمین با هم متحد شوند و تو دهنی به آمریکا بزنند و بدانند که می توانند.(7)

ب) الان دشمن ما آمریکا است و باید تمام تجهیزات ما به طرف این دشمن باشد.(8)

ج) هر چه فریاد دارید سر آمریکا بزنید.(9)

د) آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.(10)

ه) ما آمریکا را در منطقه شکست خواهیم داد.(11)

و) ما باید در کارهایی که دشمن های ما می کنند دقت کنیم و تحلیل کنیم ببینیم که آنها به چه چیز زیاد اهمیت می دهند انگشت روی چه حیثیتی از حیثیت های مسلمین می گذارند و بفهمیم که آنچه که آنها بر آن اصرار دارند همانی است که برای مسلمین و برای بشر بد است، ما از گفتار و کردار آنها باید کشف کنیم که اینها چه می خواهند و ما باید چه بکنیم... هر راهی را که انتخاب کردند ما باید راه مقابلش را انتخاب کنیم.(12)

3) ما تابع امام خمینی(ره) هستیم آن رهبر فرزانه و حکیم می فرماید:

الف) اگر بخواهیم استکبار را درست ترجمه کنیم امروز با دولت متجاوز و مستکبر و یاغی و گردنکش آمریکا تطبیق می کند.(13)

ب) استکبار اساسش را بر ظلم و جور و عدوان نهاده است و حکومت آمریکا که قله استکبار محسوب می شود امروز بدترین حکومت دنیا از لحاظ استکباری است این حکومت بنای خود را بر این گذاشته که در همه جای دنیا با هر کشور و حکومتی که حاضر نباشد منافع او را تامین کند به مقابله بپردازد.(14)

ج) استکبار هم عادت به تعارف کردن ندارد که تا ببیند طرف کوتاه آمد بگوید ببخشید! ما با شما عرضی نداریم هرگز این طور نیست. شما در مقابل استکبار و استعمار هرچه خم بشوید بیشتر فشار وارد می کند. اگر سرتان را پایین آوردید فشار خود را راحت تر وارد می کند تا به سجده بیفتید  وقتی هم در مقابلش به خاک افتادید وسجده کردید پایش را محکم روی شما می گذارد، این خاصیت قدرت های استکباری و متجاوز است.(15)

د) نباید کینه این دشمن از دلتان خارج شود اگر احساس کردید نسبت به این دشمن در دلتان بغض کینه کم شد، این یک علامت خطی شخصی برای شماست؟(16)

ه) همه دستگاه های تبلیغاتی غرب و به خصوص آمریکا.... تلاش می کنند این جور وانمود کنند که پایان این را برای ملت ایران بن بست است و آمریکا در راه خود پیش می رود! این دروغ محض است. قضیه عکس است پایان این راه بن بست برای رژیم طاغوت و رژیم استکبار گر آمریکاست.(17)

 و) این انقلاب و این ملت منافع عظیمی را که رژیم های استکبار گر آمریکا و انگلیس در ایران داشته اند قطع کرده است. بدیهی است که به خودشان حق می دهند از این ملت انتقام بگیرند مسئله این است که آنها دشمنند، دشمن. آن وقت یک عده می آیند و به اصطلاح از سر عقل ریش می جنبانند و به ما می گویند بیایید عاقلانه فکر کنید! آخر این چه حرفی است ؟! دشمنان ما از انقلاب زخم خورده اند و روزی خشنود و راضی می شوند که این انقلاب کنار برود و به آنها گفته شود: آقایان دزدها بفرمایید وسط! بیایید در ایران! آن روز این ها راضی می شوند و به کمتر از این راضی نیستند.(18)

ز) امروز که دوران استعمار فرانوین است باید از آن تجربه درس بیاموزیم و بار دیگر برای مدتی طولانی ، دشمن را بر سرنوشت خود مسلط نکنیم.(19)

ح) استعمار کهن از بین رفت و استعمار نو را آوردند... امروز می بینید این هم بردی ندارد لذا راه دیگری را برای تسلط بر کشور ها در پیش گرفته اند و آن نفوذ در ملت است که این همان چیزی است که من چندی پیش گفتم استعمار فرانو.(20)

4. استعمار فرانو بر مبنای ایجاد تغییرات در فکر، باور و منش ملت هاست برنامه ریزی برای استحاله نامحسوس و تبدیل کاگزاران نظام به عامل پیش برنده هداف و برنامه های غرب.

استعمارفرانو می خواهد کادرهایی در خدمت منافع استعماری خویش بسازد اما آنان احساس خیانت به ملت خویش نکنند و از اهداف و خط و مشی غرب به مثابه اعتقادات خود دفاع کنند!!

پایه استعمار فرانو بر سپردن مسئولیت های کلیدی یک ملت به دست نیروها و عناصری استوار است که منافع ملت خویش را در همراهی و همگانی با قدرت های غربی جستجو کنند، مطالبات قدرت های بزرگ را عین منافع ملی به شمار آورند، دراندیشه و عمل، مدافع اهداف منطقه ای و جهانی قدرت های استکباری باشند.

امام خامنه ای در تاریخ 6/3/1395 فرمودند: مقاومت در مقابل سلطه استکبار یکی از اهداف انقلاب است... اسلام بلاشک قلع و قمع کننده ظلم و استکبار است.  لیظهر علی الدین کله .

 یقیناً اسلام می تواند کفر را، جبهه مقابل را شکست بدهد، اما کدام اسلام قادر به این کار است؟ آن اسلامی . . که دارای نظام باشد، دارای دولت باشد، دارای نیروی نظامی باشد . . . اسلامی که توانسته نظام سازی کند و حکومت سازی کند . . . شما این اسلام را به دست آورده‎اید . . . این را باید نگه داشت . . . این چیزی نیست که اگر رهایش کنیم خودش بماند؛ دشمن حمله می‎کند. دشمن چند جور حمله می‎کند . . . (یک نوع) جنگ نرم از نوع دیگر است؛ این است که خیلی خطرناک است، این آن چیزی است که بنده مکرر در مکرر تذکر می‎دهم به مسئولان مختلف و به جهات مختلف؛ و آن عبارت است از نفوذ در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری؛ آن عبارت از نفوذ برای تغییر باورهای مردم؛ آن عبارت است از نفوذ برای تغییر محاسبات . . . یکی از کارهای اساسی آنها این است: تغییر محاسبه‎ها در مسئولین؛ تغییر باورها در مردم؛ تغییر در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری . . . این کار خطرناکی است که تهاجم به مبانی انقلاب در است.(21)

مبانی انقلاب همان منظومه فکری امام خمینی (ره) است؛ مجموعه‎ای نظام مند و متشکل از اجزاء و عناصر مرتبط و هدفمند با محوریت هسته مرکزی در عرصه نظام بینشی و ارزشی و کنشی.

سه رکن نظام عبارتند از اهداف، اجزاء و ارتباط آن با یکدیگر؛ اهداف؛ یعنی مقاصدی که اجزای نظام برای رسیدن به آن طراحی شده است.

وقتی این ارکان و منظومه فکری را در هم ریختند و شخصیت امام خمینی (ره) و سخنان ایشان را تحریف کردند و ذهن جوان و ملت ایران را به سمت نگاه غربی‌ها کشاندند، دیگر اثری از نظام اسلامی و انقلاب اسلامی نمی‎ماند. دیگر اثری از اهداف انقلاب و امام نمی‌ماند.

امام خامنه‌ای در تاریخ 14/3/1394 فرمودند: اگر ملت ایران بخواهد به آن هدف‎ها برسد، بخواهد این راه را ادامه بدهد، باید راه امام بزرگوار را درست بشناسد، نگذارد شخصیت امام را تحریف کنند، که تحریف شخصیت امام، تحریف راه امام و منحرف کردن مسیر صراط مستقیم ملت ایران است.(22)

به نظر نگارنده، بیانات مشاور رییس جمهور، ولوناخواسته، تحریف سخنان امام و راه امام و شخصیت امام است. بی توجهی به سخنان پروردگار وقرآن کریم است.

5. خطای آقای مشاور در تبیین نیز خطای بارزی است!

38 سال مقابله با آمریکا در عصر جمهوری اسلامی ایران، خیال پردازی است؟! شکستن قدرت آمریکا در جهان، خیال پردازی است؟ اینکه ایشان می‎گوید این مقابله پر هزینه است، آیا سازش با آمریکا هزینه ندارد؟ کدامیک پرهزینه تر است؟

همراهی مردم عصر امام خمینی (ره) با امام هزینه‎اش سنگین‎تر بود، یا عدم همراهی؟ جنایت 20 ساله حجاج از سال 75 تا 95 درکوفه، پرداخت هزینه عدم همراهی مردم کوفه با امام عاشورا بود. فاجعه حرّه در مدینه، بازپرداخت هزینه سنگین‎تر از سوی مهاجرین و انصاری بود که فرزند پیغمبر(ص) را یاری نکردند!

گاهی مفری از جنگ نیست: الَّذینَ آمَنوا یُقاتِلونَ فی سَبیلِ اللَّهِ  وَالَّذینَ کَفَروا یُقاتِلونَ فی سَبیلِ الطّاغوتِ( 23 )

کسانی که ایمان دارند، در راه خدا پیکار می‌کنند؛ و آنها که کافرند، در راه طاغوت.

یاران فرعون نیز سرنوشتشان غرق شدن در رود نیل است: فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ بَغْیًا وَعَدْوًا  حَتَّى إِذَا أَدْرَکَهُ الْغَرَقُ (24)

فرعون و لشکرش از سر ظلم و تجاوز، به دنبال بنی‎اسرائیل رفتند و در رود عظیم نیل غرق شدند.

یقیناً هزینه‎ای را که فرعونیان کردند از هزینه بنی اسرائیل بیشتر بود.

اگر همه در زیر چتر الهی حرکت کنیم، با هزینه‎ کمتری، عزت دو جهان را به دست می‎آوریم. عزتی که خداوند وعده آن را داده است.

6. سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، سند بالادستی ابلاغی از سوی امام خامنه‌ای است و طبق اصل 110 قانون اساسی، تعیین سیاست‎های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، جزء وظایف و اختیارات معظم له است و طبق اصل 57 قانون اساسی، قوای مقننه، مجریه و قضائیه زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت هستند و مشاور رئیس جمهور نمی‎‌تواند برخلاف اصول قانون اساسی و قانون و سند بالادستی، نظری را بیان کند که قطعاً به نظام و مردم ضربه می‎زند.

7. حکمت الهی ایجاب می‎کند که توزیع قدرت به نحوی باشد که طرفداران و پیروان حق بتوانند حیات فردی، اجتماعی و راه و روش زندگی حق جویانه خود را حفظ کند و سیر تکاملی خویش را استمرار بخشد. این قدرت می‌‎تواند قدرتی هم عرض و مساوی با قدرت‎های بزرگ جهانی باشد. تنها در این صورت است که قدرت‎های برتری طلب و مفسده جو، در برابر خود قدرتی را مشاهده می‎کنند که مانع تسلط آنان بر همه انسان‎های جهان و توسعه ظلم و ستمگری آنهاست.

سخن از عدم قدرت اول شدن در منطقه، در حقیقت بازگذاردن راه برای توسعه طلبی آمریکا و غرب است.

اساساً هدف خلقت قدرت گرفتن مؤمنان و مسلمانان است و این قدرت تا بدانجا  باید توسعه یابد که اثری از ظلم و جور نباشد. خدا اراده کرده است قدرت مستکبرین را با حاکمیت مستضعفان جهان درهم بشکند؛ چه اینکه در آیة 5 سوره قصص می فرماید: وَنُریدُ أنْ نَمُنّ عَلَی الّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الارْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أئمًّْة وَنَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَ - ما می‎خواستیم برمستضعفین زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم.

اگر آقای مشاور در عصر پیغمبر اسلام بود، حتماً با این آیه مخالفت می کرد: هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ(25)

- اوست خدایی که رسولش (محمّد مصطفی صلّی اللّه علیه و آله) را به هدایت خلق و ابلاغ دین حق فرستاد تا آن را هر چند مشرکان خوش ندارند بر همه ادیان عالم غالب گرداند.

این وعده قطعاً تحقق پیدا می کند. خداوند در آیه 105 سوره انبیاء می فرماید: أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِىَ الصَّلِحُونَ  «این زمین را بندگان صالح من به میراث خواهند برد.»

 در آیه 55 سوره نور نیز می خوانیم: وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ ءَامَنُواْ مِنکمُ‏ْ وَ عَمِلُواْ الصَّلِحَتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فىِ الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ... - «خدا به کسانى از شما که ایمان آورده‏اند و کارهاى شایسته کرده‏اند وعده داد که در روى زمین جانشین دیگرانشان کند، هم چنان که مردمى را که پیش از آنها بودند جانشین دیگران کرد. و دینشان را- که خود برایشان پسندیده است- استوار سازد. و وحشتشان را به ایمنى بدل کند.»

8. خوب است مشاور رییس جمهور با دقت و تدبر نگاهی به قرآن و سخنان اولیای الهی بیندازد. به مبانی استدلالی و شرعی و عقلی ولایت فقیه توجه کند. کلام گهربار امام خمینی(ره) را مورد توجه قرار دهد. به اندرزها و تدابیر امام خامنه ای نظر اندازد. به مبانی انقلاب توجه کند و سیری در هدف خلقت و قدرت گرفتن مسلمین در جهان داشته باشد و بی مایه و از روی جهل حرف نزند.

راستی این گونه شبهه پراکنی با چه منطق و مبنایی است؟ آیا این حرف های با منطق امام و رهبری انقلاب اسلامی هماهنگ و سازگار است؟ با روحیه انقلابی هماهنگ و همراه است؟ قدرت‎مندشدن ایران در منطقه و جهان به ضرر چه کسی است؟ راه را بازگذاشتن برای توسعه قدرت آمریکا و حامیان ایالات متحده در منطقه به نفع چه کسی است؟ آیا این معنای اعتدال است؟ آیا این سخنان به نفع ملت ایران است؟ آیا سکوت در برابر جنایات عربستان سعودی و آل سعود در یمن ، لبنان ، سوریه ، عراق ، پاکستان و بحرین و همراهی در قدرت گرفتن آل سعود، خیانت به اسلام و مسلمین و ایستادگی در برابر فرمان و حکم الهی نیست؟

کمی درنگ!!آیا متوجه هستید چه می گویید و چه می کنید؟!

آیا ضرورت ندارد آقای رییس جمهور به اطراف خود نظر اندازد و در انتخاب مشاوران تجدید نظر نماید؟! اگر حرف مشاوران بر رییس جمهور اثر بگذارد که فاجعه است؟ آیا این اثرگذاری، تحقق نفوذ در مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی نیست؟

آیا با این حرف ها، محاسبات رییس جمهور و وزراء تغییر نمی کند؟! این کار خطرناکی است که تهاجم به مبانی انقلاب در آن مشاهده می شود.

پانوشت ها

1.        نساء،141

2.        توبه، 12

3.        همان،73

4.        بقره،190

5.        نحل،36

6.        بقره، 257

7.        صحیفه نور،ج17،ص7

8.        همان،ج10،ص 238

9.        همان،ص239

10.     همان،ص149

11.     همان،ص264

12.     همان،ج15،ص 277

13.     آمریکا،ص 38

14.      25/02/1375

15.      24/01/1373

16.      08/06/1368

17.      08/08/1387

18.      14/11/1373

19.      19/10/1384

20.     استعمار فرانو، جهانی سازی و انقلاب اسلامی

21.     ضیاء، امینی،1359، ش9

22.     همان،سال1394،ش11

23.     نساء،76

24.     یونس،90

25.      صف،9

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۴,۸۶۵ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۳۹,۱۲۹ مورد