یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 841473
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۴۷

از اصرار فوکویاما تا انکار منورالفکران

فوکویاما می‌گوید: جهانی شدن سبب بروز تنش‌های داخلی در دموکراسی‌ها شده و این موضوع به همراه نگرانی‌هایی در ارتباط با مهاجرت و چند فرهنگی شدن سبب ایجاد پوپولیسم عوام فریبانه‌ای شده که ترامپ را وارد کاخ سفید کرد.


فوکویاما

به گزارش گروه رسانه های بی‌باک، به نظر می رسد پس از یک ماه از استقرار دونالد ترامپ در کاخ سفید آثار و  پیامدهای این اتفاق به مرور زمان در حوزه‌های مختلف در حال رخ نمایی است، به نظر می‌رسد اگر تقویت موج ناسیونالیسم افراطی هم سو با ترامپ در اروپا و اتخاذ سیاست های متناقض نما در خصوص غرب آسیا و روسیه را هنوز از عوار قطعی دوران ترامپ ندانیم اما به یقین می توان یاس فلسفی و فکری تئوری پردازان لیبرال دموکراسی را خروجی حتمی ترامپیسم دانست.

همین هفته گذشته بود که فرانسیس فوکویاما نظریه پرداز سیاسی آمریکایی که بیست و شش سال قبل و پس از فروپاشی نظام شوروی سخن از پایان تاریخ و تسلط قطعی لیبرال دموکراسی در دنیا زده بود در سخنانی جالب از ادامه حیات مفهومی به نام دموکراسی در دوران ترامپ ابراز نگرانی کرد.

فوکویاما در همین خصوص به واشنگتن پست می‌گوید: بیست و پنج سال پیش، در این باره رویکرد یا تئوری نداشتم که چگونه دموکراسی می‌تواند پسرفت داشته باشد. اما من فکر می‌کنم این روند می‌تواند رخ دهد، رهبران ما جهانی شدن را انتخاب کردند که می خواستند موضوع خوشایندی برای آنها باشد. اما این موضوع به یک روند وحشتناک تبدیل شد. به واقع به نظر می‌رسد جهانی شدن سبب بروز تنش‌های داخلی در درون دموکراسی‌ها شده است. این موضوع به همراه نگرانی‌هایی در ارتباط با مهاجرت و چند فرهنگی شدن سبب ایجاد پوپولیسم عوام فریبانه شده است که سبب شد ترامپ وارد کاخ سفید شود.

فوکویاما درباره رئیس جمهور جدید آمریکا گفت:‌ ‌صادقانه بگویم در زندگی سیاسی با کسی همانند او برخورد نکردم که شخصیت مناسبی برای رئیس جمهور شدن نداشته باشد. ترامپ هر نوع انتقاد یا حمله را شخصی می‌بیند و سپس به آن واکنش نشان می دهد، زمانی که دموکراسی ها مشروعیت خود را تضعیف می‌کنند در آن صورت ما در معرض مشکلات بسیار جدی‌تری قرار می‌گیریم.

فوکویاما حتی بر این باور است که اتحادیه اروپا به سبب یک سری اشتباهات مطمئنا در حال از هم پاشیدن است.

البته جالب است بدانیم عقب نشینی فوکویاما از نظریه پایان تاریخ و حکومت لیبرال دموکراسی امر جدیدی نیست که دفعی به وجود آمده باشد، او 2 سال پیش و در آغاز سال 2015 میلیادی هم با توجه به اتفاقات رخ داده در غرب آسیا و شمال آفریقا و البته اوکراین تشکشیک‌های مهمی را به نظریه خود وراد کرده بود و در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی جهانی گفته بود: سؤال کنونی این است که آیا تاریخ هنوز هم به سمت لیبرال دموکراسی پیش می‌رود و یا نظام جایگزینی پیدا شده که می‌تواند وضعیت را بهتر کند و مردم تمایل داشته باشند به طرف آن بروند؟

من فکر نمی‌کنم که جهت تاریخ، هنوز هم به سمت لیبرال دموکراسی باشد. دموکراسی بسیار شکننده است و آن‌چه من طی این 25 سال به آن رسیده‌ام این است که ایجاد نهادهای دموکراتیک بسیار دشوار است، به خصوص حکومت‌های دموکراتیکی که بتوانند بدون فساد اداری و مالی به مردم خدمات بدهند. این‌گونه نظام‌ها در دنیا بسیار نادر هستند نمونه‌اش خود آمریکاست که هنوز هم به ارتش خود دل بسته است و یکی از دلایل شکست دموکراسی هم همین موضوع است. آمریکایی‌ها فکر می‌کردند که می‌توانند با قدرت نظامی، شکل دنیا را تغییر بدهند.

به نظر می رسد نگاه شکاک فوکویاما به پایانِ "پایان تاریخ"و حکومت لیبرال دموکراسی با ظهور دونالد ترامپ دیگر موضوعیتی نداشته باشد و او خود آبرومندانه پایان نظریه را تلویحا اعلام کرده است، اما جالب است که برخی شاگردان درجه چندم علوم سیاسی در ایران از پاپ کاتولیک‌تر شده اند و هم چنان سعی می‌کنند به ساحت قدسی لیبرال دموکراسی خدشه‌ای وارد نشود و تلاش وافری دارند که حساب اقدامات جنون آمیز و خرد ستیزِ نو رئیس جمهور ایالات متحده را از دموکراسی لیبرال سوا کنند، اقدامی که دیگر حتی در محافل آکادمیک غرب هم خریدار ندارد و البته این آقایان دوست هم ندارند که به این سوال جواب دهند که آیا پدیده‌ای به نام ترامپ محصولی غیر از پرورش یافتگی در مکتب لیبرال دموکراسی است؟

منبع:نسیم آنلاین

بازگشت به صفحه سایر رسانه‌ها


-----------------------------------------------------------------------------

برای ورود به گلبرگها بعنوان جامع‌ترین مجله اینترنتی در حوزه سلامت و خانواده بر روی تصویر ذیل کلیک کنید!

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

  Y1399698951

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۴,۹۴۷ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۲۵,۱۸۴ مورد