یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 840856
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۵۲

نسل غمگین به آینده نگاه نمی‌کند

لازمه حرکت و پویایی در هر جامعه‌ای به عنوان مقوله‌ای فرهنگی و اجتماعی، داشتن نشاط اجتماعی و انگیزه و امید برای آینده در بین مردم آن جامعه است.


مجرد مسکن افسردگی جوانان

به گزارش گروه رسانه های بی‌باک، لازمه حرکت و پویایی در هر جامعه‌ای به عنوان مقوله‌ای فرهنگی و اجتماعی، داشتن نشاط اجتماعی و انگیزه و امید برای آینده در بین مردم آن جامعه است. در نتیجه اهمیت پرداختن به چنین موضوعی از آنجاست که اگر در جامعه‌ای انگیزه‌ای برای کار و تلاش و حرکت وجود نداشته باشد آن جامعه نمی‌تواند در مسیر پیشرفت و تعالی قدم بردارد. لازمه حرکت و پویایی در هر جامعه‌ای نیز داشتن امید و مردمی امیدوار به آینده است.

در طول تاریخ کسانی که امیدوار بودند، توانستند ظرفیت و ابزار لازم برای حرکت و پیشرفت را به دست آورده و به کار گیرند و منشأ تحولات در طول تاریخ باشند. در مقابل جامعه امیدوار، جامعه مأیوس قرار دارد که در همه امور درجا می‌زند. البته امیدواری افراطی و کاذب نیز باعث می‌شود که انسان نتواند واقعیت را ببیند و در خوش‌خیالی در‌می‌غلتد، بنابراین بهترین شرایطی که از نظر امیدواری باید داشت راه میانه است نه داشتن امید واهی و نه یأس اجتماعی.

تلقی بسیاری از افراد در مورد امید و انگیزه حرکت بیشتر تلقی‌ای روانشناسانه است و روانشناسان به عنوان پدیده‌ای فردی از امید و انگیزه حرکت را در نظر دارند، در حالی که از نظر جامعه‌شناسی امید در جامعه معنا پیدا می‌کند و امید موتور حرکت در جامعه است. در دین مبین اسلام نیز داشتن امید به رحمت الهی از نشانه‌های ایمان به خداست. بنابراین امید و داشتن امیدواری را رهبران سیاسی نیز به عنوان ایدئولوژی برای تزریق امیدواری در جامعه به کار می‌گیرند و یکی از محورهای سخنان مقام معظم رهبری نیز همین توانستن و دیدن توانایی و ظرفیت‌های داخلی و امیدواری است که از اهمیت اساسی برخوردار است و می‌تواند مسیر حرکت و پیشرفت مردم برای رسیدن به آرمان‌های خود را نشان دهد.
اما انگیزه پیشرفت و نشاط اجتماعی و همچنین میزان داشتن امیدواری به آینده با ساختار
اجتماعی - فرهنگی، اقتصادی و سیاسی موجود در هر جامعه نیز در ارتباطی تنگاتنگ است.

برای تبیین جامعه‌شناختی چنین موضوعی لازم است گفته شود تا زمانی که در جامعه‌ای بین شغل‌های مختلف و اقشار مختلف یک پیوند ارگانیک برقرار نشود و از نظر منزلت اجتماعی تبعیض و نابرابری شکل گیرد، نارضایتی و احساس از خود بیگانگی موجود در وضعیت نابرابرانه شدید اجتماعی و عدم پیوند ارگانیک در بین اقشار مختلف از یک طرف و لاینحل ماندن مشکلات معیشتی در دراز‌مدت و رشد نیازهای کاذب در بین شهروندان از طرف دیگر ناامیدی و عدم انگیزه برای حرکت در مسیر پیشرفت و تکامل به ارمغان می‌آورد.

در ارتباط با ساختار سیاسی نیز اگر در جامعه‌ای دولت همه امور را بر عهده گیرد و مردم نقش اجتماعی و مشارکت در امور اجتماعی را که می‌تواند در افزایش پیوند اجتماعی مفید باشد، نداشته باشند با این نوع ساختار سیاسی نمی‌توان به افزایش امید و انگیزه حرکت در جامعه امیدوار بود.
از راهکارهای مهم جهت حرکت در مسیر پیشرفت و تعالی و هدف توسعه در جامعه ایران مشارکت دادن مردم در ارتباط با مسائل و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و... است. تا زمانی که ساختار به گونه‌ای باشد که دولت در همه امور دخالت کند و مردم به داخل خانه‌ها بروند با این وضعیت مردم نمی‌توانند نقش عاملیت انسانی خود را که یکی از پیش‌شرط‌های امیدواری است و امیدواری مردم نیز پیش‌شرطی مهم برای حرکت به سمت رشد و خود شکوفایی در جامعه می‌باشد، به منصه ظهور برسانند.

از دیگر راهکارهای مهم برای تزریق تحرک و پویایی، ایجاد نشاط و شادکامی در جامعه است، چراکه در جامعه افسرده، توانی برای حرکت در مسیر پیشرفت وجود نخواهد داشت. در این خصوص در جامعه ایران غفلت شده و فضاهایی که یک جوان بتواند در آن نیاز به نشاط و شادی و هیجان خود را تأمین و نیز ابراز شادی کند به حد کافی وجود ندارد. لذا لازم است آموزش و پرورش و سایر نهادهای مرتبط با نسل جدید فضاهایی را به وجود بیاورند تا نسل جدید اولاً احساس عزت نفس کند و ثانیاً امیدوارانه به آینده نگاه کند تا نسلی پویا، فعال و مفید برای توسعه و پیشرفت جامعه ایران باشد و نه نسلی افسرده و غمگین. مسئولان و برنامه‌ریزان حواسشان باشد که نسل غمگین هیچ نگاهی به آینده ندارد.

منبع: جوان


-----------------------------------------------------------------------------

برای ورود به گلبرگها بعنوان جامع‌ترین مجله اینترنتی در حوزه سلامت و خانواده بر روی تصویر ذیل کلیک کنید!

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

  Y1399698951

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۴,۸۹۴ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۳۸,۵۲۸ مورد