یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 836436
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۲۶
دسته: دیدگاه
پرینت
ایمیل
سید احسان باقری

هر کی خورشید و می‌خواد پاشه دنبالم بیاد!

انقلاب سال 57 در چنین روزهایی بوی پیروزی گرفته بود. هر سال این روزها یادآور خاطراتی است که سینه به سینه به جوان‌ترها منتقل شده است. سید احسان باقری سید احسان باقری عکاس و فیلمساز به مناسبت سی‌و‌هشتمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در یادداشتی اختصاصی برای تسنیم با عنوان «هر کی خورشید و می‌خواد پاشه دنبالم بیاد!» نوشت:

روزهای بهمن برای من رنگ و بوی دیگری دارد. روزهای جشن پیروزی انقلاب اسلامی. روزهای آذین بندی کلاس درسمان در مدرسه. روزهای تا تر و دکلمه و سرود و تواشیح که من غال با نقش اول یا تک خوانشان بودم. روزهای رنگی با سرودهای انقلابی که در همان روزهای کودکی بر جانم نشستند. روزهای بهمن خونین جاویدان و ای سرور آوران سپیده و ایران ایران ایران و به لاله در خون خفته.

اما روزهای بهمن برایم از اینجا که گفتم شروع نشده بود. روزهای بهمن برایم از سال‌ها پیش از انقلاب آغاز شده بود. روزهایی که نبودم ولی بودم. در وجود پدر و مادری که به انقلاب اسلامی اعتقاد داشتند. در وجود پدری که سال‌ها در همه زندان‌های ستم‌شاهی شکنجه شده بود و در آن روزها که همه انقلابیون یکی بودند با آنها زیسته بود. با بهشتی و رجایی و باهنر و خامنه‌ای و مفتح و مطهری و هاشمی و خیلی‌های دیگر. هم بند در زندان و هم فکر و همکار در آن تاریکی زمان. پدری که روزهای نخست ازدواجش، ساواک به درون خانه ریخته بود و برده بو دش به ناکجا آباد. و مادری که با دختران نو عروس زیادی در کنار زندان اوین و کمیته و قصر و... هم کلام شده بود و رفته بود و آمده بود. و برای دیدن یک‌بار بیشتر همسرش، کاغذهای کاهی صورتی رنگ ملاقات را با پاک کن‌های جوهر پاک کن پاک کرده بود و به نام بستگان مختلف زندانی برای دیدنش رفته بود. برای مادری که سال‌ها در اضطراب آن روزها پای اعتقادش ایستاده بود و ذره‌ای از راهش کوتاه نیامده بود. روزهایی که راهپیمایی‌ها و اعلامیه‌های آقای خمینی طلوع و غروب خورشید را مشخص می‌کردند. روزهای سرد و سیاهی که پر بود از جهاد و سرشار از امید به پیروزی.

روزهایی که خواندن و داشتن کتاب شعر کودک حسنک کجایی (محمد پرنیان)، جرم بود! ...من میرم ابرا رو پارو می‌کنم، من میرم بر فا رو جارو می‌کنم، راه در ابر ای پر برف و سیاه وامی‌کنم، عاقبت خورشید و پیدا می‌کنم، هر کی خورشید و میخواد، پا شه دنبالم به یاد...

روی سر درب خانه حسنک در این کتاب به عربی چیزی نوشته شده بود. در همان کودکی از پدرم پرسیدم که چیست و او برام ترجمه کرد: ان الحیات عقیده و جهاد (همانا زندگی چیزی جز باورها و جهاد در راه آن باورها نیست) و پدرم حقیقتاً به این حرف باور داشت و برای همین بر دلم نشست.

روزهای گرم و آتشین بهمن برای من، به دلیل زیستن در اصلاب شامخه و ارحام مطهره‌ای است که سال‌ها با این باورها زیستند و امروز هم بر این باورها استوارند. وقتی باورها چنین ریشه داشته باشند، دیگر ملاک، آدم‌ها و اشتباهاتشان نیستند. من انقلاب اسلامی و باورهایش را از پدر و مادری گرفتم که ملاک باورهای انقلابی‌شان خمینی و خامنه ایست نه عمر و زید! برای همین با دیدن اشتباهات فاحش برخی و فراوانی مشکلات اقتصادی و اجتماعی (که به مراتب از آن زمان کمتر است) در کنار شکوه پیشرفت کشورم، از انقلابی بودن نه تنها پشیمان نیستم که بر آن می‌بالم و جانم را در این راه پیشکش می‌کنم.

حقیقت انقلاب اسلامی هر روز در ایران و جهان درخشان‌تر و متجلی‌تر می‌شود. و این بهار به جامعه مهدوی نزدیک‌تر. امروز گرچه قدرت نظامی و هسته‌ای و علمی و خیلی چیزهای دیگر شرط است اما آنچه تمامی محاسبه‌ها و نقشه‌های شیطانی مستکبرین جهان را آشفته و معوج کرده، تفکر ناب و خالص انقلاب اسلامی است که از عاشورا و کربلا نشأت گرفته است و این رود متلاطم تا رسیدن به دریای جامعه مهدوی تمام کوه‌ها و دشت‌ها را در می‌نوردد و به آن خواهد پیوست.
...لحظه‌ای بعد که خورشید از دور
به صدای حسنک شد بیدار
سر درآورد و جهان شد پرنور
دید بر قله اون کوه بلند
حسنک از غم و سرما بی تاب
سرد و بی روح فرو رفته به خواب
رفته اما توی ده کوره دور
توی گوش بچه‌ها
توی گوش مردم زنده به گور
توی اون کوه بزرگ
همرای هوهوی باد
همرای زوزه گرگ
توی گوش سنگ‌ها و صخره‌ها
توی گوش دره‌ها
نعره‌های حسنک مو نده به جا ...
... من میرم: ابرا رو جارو می‌کنم!
... من میرم: بر فا رو پارو می‌کنم!
... راه در ابر ای پربرف و سیاه وامی کنم
عاقبت خورشید و پیدا می‌کنم
هر کی خورشید و می خواد
پا شه دنبالم به یاد!

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۴,۸۶۸ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۳۹,۱۲۹ مورد