یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 831573
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۱۳
دسته: دیدگاه
پرینت
ایمیل
محمد اسماعیلی دهقی

آمریکا و دیپلماسی عمومی برباد رفته

متن یادداشت محمد اسماعیلی دهقی کارشناس مسائل سیاسی با عنوان "آمریکا و دیپلماسی عمومی برباد رفته"‌ به شرح ذیل می باشد:

ساده ترین تعریف دیپلماسی عمومی برقراری ارتباط مثبت و تاثیر گذاری بر مردم دیگر کشورهاست و در نیم قرن گذشته همه دولتها  و خصوصا ایالات متحده آمریکا میلیون ها دلار از بودجه کشور را به همین تعریف ساده اختصاص داده اند.

راه اندازی هزاران شبکه رادیویی و تلویزیونی ، پذیرش و اعطای بورس‌های تحصیلی , انواع و اقسام کمک های به ظاهر انسان دوستانه به سازمان ملل و برگذاری محافل علمی و فرهنگی همه از شگردهای دیپلماسی عمومی برای بدست اوردن دل مردم دیگر کشور ها و هم  نوا کردن آنها برای رسیدن به اهداف فراملی و برونمرزی محسوب می‌شود.

آمارها  و گذارشات تحقیقی نشان می‌دهد که امریکا در سال های اخیر بیشترین هزینه را برای این امر اختصاص داد تا بتواند اندکی از نفرتی که در بین مردم دیگر کشور ها نسبت به امریکا وجود داشت را کمتر کند چرا که دولتمردان امریکا به خوبی و به درستی دریافته بودند که اقدامات مداخله جویانه و خصمانه این کشور در نقاط مختلف دنیا در کنار خلق فجایعی همچون هیروشیما و ناکازاکی  باعث شده است چهره بسیار کریه و زشتی از این کشور در بین مردم دنیا شکل بگیرد و به همین منظور تلاش های بسیاری صورت گرفت که قضاوت در مورد اثر بخشی آن را به فرصت دیگری موکول می‌کنیم .

اقدامات اخیر و احکام صاده توسط ریس جمهور آمریکا و خصوصا ممنوعیت ورود اتباع  هفت کشور مسلمان به آمریکا چوب حراجی بود که توسط ریس جمهور این کشور بر همه اندوخته دیپلماسی  عمومی  آمریکا وارد شد و واکنش های گسترده ای که هم اکنون شاهد هستیم  نشان می‌دهد ارتباط مجددی بین گذشته ننگین این کشور و وضعیت جدید برقرار شد و یک بار دیگر چهره  حقیقی امریکا برای همه مردم دنیا رونمایی شد.

میلیون ها نفر از مردم کشور ها که به دلایل مختلف از جمله حضور بستگان مجبور به مسافرت به این کشور بودند با نگرانی و تشویش خاطر مواجه شدند و حتی اگر این فرمان مورد بازنگری  هم قرار گیرد گناهی نابخشودنی و یک اقدام غیر انسانی است که از سوی ملتها قابل اغماض نخواهد بود .

نا پختگی و غیر عاقلانه بودن این احکام در حدی است که بسیاری از دولتمردان و شخصیت های امریکایی نیز با ان مخالفت کرده و آن را غیر عادلانه و بر خلاف مبانی حقوق بین المللی توصیف کرده اند و دامنه این اعتراضات در حال گسترش است .

موج اعتراضات در کشور های همسو با سیاست های امریکا و جمع اوری طوماری با نزدیک به یک میلیون امضای مردم انگلیس در خصوص منع ورود دونالد ترامپ به این کشور نشان می‌دهد این موج نفرت تنها به کشور های اسلامی اختصاص ندارد و به یک احساس عمومی در بین همه کشور ها تبدیل شده است .

آنچه که موجب نگرانی گسترده در بین تحلیل گران و سیاست مداران شده است این است که این تصمیم نشان دهند عمق بی اطلاعی و ضعف خرد سیاسی دونالد ترامپ نسبت به قواعد و اصول شناخته شده سیاسی و دیپلماتیک است و این فقدان خرد سیاسی میتواند موجب بروز تنش های سنگین در بین کشورهای دنیا و خصوصا آمریکا شود .

خلاصه این که خسارت و ضربه ای که این احکام بر پیکر دیپلماسی عمومی امریکا وارد کرد قابل محاسبه و اندازه گیری نیست و این  صدمه جبران ناپذیر باعث بوجود آمدن یک گسست جدی در بین هیئت حاکمه آمریکا میشود که حتی می‌تواند این کشور را تا مرز بروز اعتراضات گسترده و جنگ های داخلی در این کشور پیش ببرد .

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۵,۴۶۹ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۲۴,۶۷۶ مورد