یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 828503
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۴۳
دسته: دیدگاه
پرینت
ایمیل
حجت‌الاسلام علیزاده

فرصتى تصمیم ساز براى حاکمیت آرامش در سوریه

متن یادداشت حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده با عنوان «اجلاس سه جانبه آستانه فرصتى تصمیم ساز براى حاکمیت آرامش» به شرح ذیل است: بعد از آزادسازى حلب و پیروزى قاطع محور مقاومت، جریانهاى مخالف و تروریستى (معارضین مسلح) در شرایطى سخت قرار گرفتند. ترکیه که برخى از این جریانها را نمایندگى مى کند، تصمیم گرفت تا سلسله مذاکراتى را در جهت برون رفت سوریه از بحرانها و ناامنى ها دنبال نماید و لذا فى مابین ترکیه و روسیه جلساتى صورت گرفت که در نهایت دو طرف قرار گذاردند تا اجلاس سه جانبه (روسى، ترکى و ایرانى) با هدف تثبیت و استمرار آتش بس تا حاکم شدن آرامش در سوریه، شکل بگیرد.
آنچه در این رابطه نباید هرگز از نظر دور داشت، نکته نظراتى است که همواره جمهورى اسلامى به عنوان اصلى ترین پایه نقش آفرین در منطقه، به ویژه تحولات میدانى سوریه، از همان ابتداء بروز بحران در سوریه، قاطعانه مطرح نموده است که از آن جمله است:
1.     اصرار و تأکید جمهورى اسلامى بر مبارزه بى امان و همه جانبه با خشونت و تروریسم در سطوح منطقه اى و بین المللى.
2.     تأکید بر حضور مستشارى اثرگذار در روند تحولات نظامى و سیاسى سوریه، با اصرار بر موضوع گفتگوهاى سورى سورى بین دولت قانونى سوریه و معارضین مسلح بومى (گروه هاى شناخته شده بومى) و نیز تثبیت آتش بس براى تضمین بیشتر در پیش برد مذاکرات.
3.     تأکید بر عدم صداقت کشورهاى غربى و بعضا عربى در ادعاى مبارزه با تروریزم و برخورد دوگانه و منافقانه با موضوع (از طرفى ائتلاف مبارزه با تروریزم به راه مى اندازند و از طرفى حمایت و پشتیبانى همه جانبه از گروه هاى تروریستى در منطقه به ویژه سوریه مى نمایند.) و لذا برجسته سازى اخبار و تحلیلهاى روشنگرانه مبنى بر شکست سیاستهاى غلط کشورهاى حامى تروریسم در سطوح منطقه و فرامنطقه اى و تبیین لزوم بازنگرى این کشورها در سیاستها و رفتارهاى فتنه انگیزانه اى که بر شعله هاى آتش جنگ و ناامنى در منطقه مى افزاید، ضرورت دارد.
4.     تصمیم گیرنده اصلى در صحنه سوریه، خود مردم سوریه هستند و لذا تا زمانى که دولت رسمى و قانونى بشار اسد که برآمده از اراده ملت سوریه است، روى کار مى باشد، باید مورد حمایت قرار بگیرد و پس از پایان دوره قانونى این دولت، باز هم رأى مستقیم مردم سوریه است که تکلیف دولت و حاکمیت را در آن کشور معلوم خواهد ساخت، بنابراین حق سرنوشت حاکمیت به عهده خود مردم سوریه است.
5.     ضرورت تفکیک تروریسم مسلح که بیشتر عناصر غیربومى وابسته به جریانهاى استکبارى همچون تکفیرى داعشى هستند، از سایر جریانات معارض سورى.
6.     عدم تقویت و بلکه جلوگیرى از تقویت مسلّحین و گروه هاى تروریستى در سوریه و بلکه تداوم مبارزه با تروریسم (داعش و النصره) تا نابودى کامل آنان.
7.     هشدار نسبت به توطئه آمریکایى تجزیه منطقه به ویژه کشور سوریه و جلوگیرى از مخدوش شدن حاکمیت ملى سوریه.
8.     راه حل اصلى معضلات کشورهاى منطقه به ویژه سوریه، راه حل سیاسى و تداوم مذاکرات واقعى، جدى و بدون مداخله سلطه گران استکبارى مى باشد که جز به منافع خود به چیز دیگرى نمى اندیشند.
9.     اگرچه اجلاس آستانه، سه جانبه - روسى، ترکى و ایرانى - است ولى نباید فراموش کرد که نقش اساسى را جمهورى اسلامى که همواره در صحنه سوریه با صداقت و اقتدار حضور مستشارى و میدانى اثرگذارى داشته است ایفا مى نماید و لذا بدون توجه به نقش محورى و حضور قانونى و مشروع جمهورى اسلامى نمى توان در جهت ایجاد امنیت و مبارزه با تروریسم در منطقه، اقدامى مفید و اثرگذار انتظار داشت.
10.     اجلاس آستانه، اولین حضور و گفتگوى رودروى گروه هاى معارض مسلح با دولت قانونى و مشروع و منتخب مردم سوریه است که به نوبه خود ابتکار ارزشمندى است که با کاهش نقش آفرینى آمریکا و علی رغم طرحهاى شکست خورده آمریکا مبنى بر نادیده گرفتن دولت سوریه و جمهورى اسلامى، جریان مى یابد چه آن که در اجلاس آستانه، آمریکا نه تنها حق رأى و اثرگذارى مستقیم ندارد بلکه تنها در سطح سفیر، به صورت ناظر، حضور پیدا کرد و این خود نشانى بر کوتاه شدن دست آمریکا از میدان دارى اجلاسهاى بین المللى و منطقه اى است.
در نتیجه با توجه به شرایط ویژه منطقه و فرصتهایی که براى نشان دادن ظرفیت مدیریت بحرانهاى منطقه اى توسط جمهورى اسلامى، پیش روى ماست، انتظار مى رود تمامى بازى گران حوزه دیپلماسى و نیز میدانى عرصه سوریه با هماهنگى و همپوشانى لازم در راستاى منافع امت اسلام و پیشبرد اهداف مقدس محور مقاومت با ایمان به نصرت الهى، مجاهدانه و مقتدرانه ظاهر بشوند. چه آن که وقتى به گذشته نگاه مى کنیم هیچ زمانى به اثرگذارى نقش ایران اسلامى نسبت به مسائل منطقه به ویژه در حوزه سیاسى و دیپلماسى، آن هم با عنوان آتش بس به سان فرصت اجلاس آستانه نداشتیم لذا باید با اقتدار و امید به حمایتهاى الهى، امر مذاکرات سورى سورى را تا حصول نتیجه دنبال نمود و بدیهى است دل بستن به نقش آفرینى کشورهایی که خود حامى گروه هاى تروریستى بوده اند همچون آمریکا و حتى ترکیه و برخى دیگر از کشورها همچون قطر و عربستان که به عنوان طرفهاى اصلى و جدى حامى تروریسم در منطقه شناخته مى شوند، از انصاف و منطق به دور است.
امید است از رهگذر این اجلاسها، آنچه خیر مردم شریف و مظلوم سوریه است حاصل گردد و به فضل الهى مردم دنیا بارى دیگر پیروزى خون بر شمشیر و حق بر باطل و اراده ملتها بر اراده استکبار و زورگویان سلطه طلب را به نظاره بنشینند و به راست قامتان جبهه مقاومت و ملت صبور و مقاوم سوریه و شهیدان همیشه زنده مدافع حرم درود بفرستند. ان شاءالله .

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۴,۸۸۳ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۳۹,۱۲۹ مورد