یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۶۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۲,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۱ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 803368
تاریخ انتشار: جمعه, ۲۶ آذر ۱۳۹۵ ۲۲:۵۷
دسته: دیدگاه
پرینت
ایمیل
بهروز یاوری

شکست «مدیریت تصویر» برجام

حدوداً یک سال پیش بود که روزنامه های زنجیره ای با شعف و ذوق زدگی خبر «توافق هسته ای وین» را با عنوان هایی چون:« پیروزی بدون جنگ»،«دنیا به احترام ایران ایستاد»،«آغاز عصر ایرانی» و... تیتر روزنامه های خود می کردند این رسانه ها  در یک سال گذشته همواره سعی داشته اند تا با «مدیریت تصویر» برجام «Image Management» «اثر هاله ای» برای این توافق ایجاد کنند و سعی در ایجاد «تصویر مطلوب» از برجام به مثابه امری راهگشا برای حل مشکلات مردم داشته باشند در این نوشتار به دنبال سیر تطورات«مدیریت تصویر» برجام از ابتدا شکل گیری تا امروز خواهیم بود.
 
تیم رسانه ای دولت  که از ابتدای مذاکرات با استفاده از گزاره«برد برد» سعی داشتند تا تصویر سازی از مذاکرات را مبتنی بر منافع ملی نشان دهند با نهایی شدن برجام  خبر از « هر روز یک گشایش» پس از برجام دادند «مدیریت تصویر» برجام از سوی رسانه های حامی دولت به گونه ای بود که هر زمان نقض عهدی از سوی غربی ها رخ می داد با رویکرد تقلیل گرایی آن را نه نقض برجام بلکه آن را ضربه ای به روح برجام توصیف می کردند.
 
قدرت رسانه های زنجیره ای در «تصویر سازی»  و بازنمایی«Representation»  از برجام  از زمان انعقاد آن به گونه ای بود که برخی از مخالفان و منتقدان مذاکرات را که پیش از آن در توافق ژنو و توافق لوزان نسبت به نامتوازن بودن روند مذاکرات انتقاد داشتند را نیز دچار «خطای محاسباتی» می کرد به گونه ای که اندک صداهای مخالف نیز کمتر شنیده می شد این اقدامات از سویی با  برچسب ها و القابی چون«دلواپسان»،«کاسب تحریم»، « همنوا با نتانیاهو»و... همراه بود که از سوی حامیان دولت سعی در القاء این امر بودند که مخالفت های منتقدان در منافع سیاسی و اقتصادی آنها ریشه دارد.
 
موقعیت «فرادستی» دولت به همراه ماشین پروپاگاندای روزنامه های زنجیره ای توانست اولین ثمره خود را در انتخابات مجلس اسفند94 نشان دهد و منتقدان  برجام را در جایگاه «فرودستی» در انتخابات قرار دهد به گونه ای که هرچند جامعه هنوز نتیجه ملموسی از برجام را ندیده بود ولی افکار عمومی با امیدواری به ثمردادن میوه های «توافق وین» ،نتایج انتخابات را به نفع جناح حامیان دولت رقم زدند.
 
اقداماتی همچون برگزاری مراسم اعطاء نشان به «افتخارآفرینان برجام» و نیز خبر از آمدن «برجام داخلی» و «برجام منطقه ای»  نخست در راستای تثبیت «تصویر مطلوب» ساخته شده از برجام  و دیگر به عنوان  «الگو سازی»  از برجام برای حل مسئله های داخلی و بین المللی صورت می گرفته است.
 
اما به تدریج روند اتفاقات داخلی و بین المللی «مدیریت تصویر» برجام را دچار چالش های جدی کرد شاید اولین ضربه به «مدیریت تصویر» برجام در انگاره های ذهنی جامعه را مصاحبه ولی الله سیف(رئیس بانک مرکزی) با خبرگزاری «بلومبرگ» دانست جایی که سیف کلید واژه ای «تقریباً هیچ» را به عنوان نتایج برجام برای ایران بکار برد:« تا به این لحظه تقریبا هیچ چیز از برجام عاید ایران نشده است» در ادامه اظهارت نامزد انتخابات آمریکا مبنی بر«پاره کردن برجام» و به دنبال آن پیروزی وی در انتخابات آمریکا  سبب شد که پروژه «بزک کردن برجام» توسط روزنامه های زنجیره ای با بحران مواجهه شود.
 
اما  شاید ضربه بزرگ به تصویر ساخته شده به برجام که منجر به «واسازی»(Deconstruction) تصویر برجام در افکار عمومی ایران شد را باید تصویب قانون داماتو  با 99 رای مثبت در سنای آمریکا دانست به گونه ای که منجر به اذعان رئیس جمهور و وزیر امور خارجه به نقض صریح برجام شده است.
اکنون آشنایی زدایی صورت گرفته از تصویر افسانه ای برجام برای جامعه ایران با شکست روبه رو شده است و شاید راز سکوت این روزهای حامیان برجام را در این امر جستجو کرد.
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۵,۵۱۳ نفر
تعداد کل اخبار : ۸۴۰,۳۷۷ مورد